Team SA Full And Final 2016 Olympic Squad – Check Out SA’s Best Sports Men And Women

Advertisement

South African Sports Confederation and Olympic Committee (SASCOC) has named SA’s final Olympic squad.

The sports body made the announcement on Thursday in a statement.

The 137-person SA’s final Olympic squad will fly South Africa’s flag at the Olympic Games in Rio, Brazil. South Africa U-23 coach, Owen da Gama, expressed confidence that the team will do well at next month’s Rio Olympics.

South Africa is in Group A alongside hosts Brazil, Iraq and Denmark. The country last participated in the Olympic Games in 2000 under the leadership of current Bafana coach, Ephraim ‘Shakes’ Mashaba.

Check Out: Sprint Runner Oscar Pistorius Could Represent SA In Japan 2020

Here are the names of people that make up SA’s final Olympic squad:

FOOTBALL (WOMEN)

Roxanne Barker
Amanda Dlamini
Andile Dlamini
Refiloe Jane
Bambanani Mbane
Mamello Makhabane
Stephanie Malherbe
Noko Matlou
Sanah Mollo
Robyn Moodaly
Linda Motlhalo
Octavia Nogwanya
Nompumelelo Nyandeni
Lebohang Ramalepe

Jermaine Seoposenwe
Leandra Smeda
Janine Van Wyk
Nothando Vilakazi

Managers/Coaches
Barney Kujane
Vera Pauw
Desiree Ellis
Francis Chansa
Shilene Margaret
Booysen

See also: SAFA Allocates A Whooping R60M For Olympic Bound Teams

FOOTBALL (MEN) 

Jody February
Tebogo Moerane
Tercious Malepe
Gift Motupa
Maphosa Modiba
Deolin Mekoa
Phumlani Ntshangase
Itumeleng Khune
Ishmael Mngonyama
Rivaldo Coetzee
Abbubaker Mobara
Erick Mathoho
Keagan Dolly
Tyroane Sandows
Lebogang Mothiba
Menzi Masuku
Tashreeq Morris
Mothobi Mvala

Managers & Coaches

Levy Ramajoe
Owen Da Gama
Thabo Senong
Predikumar Bhaktawer

AQUATICS

Simone Conley

Diving

Julia Vincent

Marathon Swim

Michelle Weber
Chad Ho

Men

Chad Le Clos
Jarred Crous
Dylan Bosch
Calvyn Justus
Cameron Van der Burgh
Sebastien Rousseau
Michael Meyer
Christopher Reid
Matthew Meyer
Myles Brown
Bradley Tandy
Douglas Erasmus

Managers/Coaches

Shawn Adriaanse
Graham Hill
Dean Price
Cedric Finch
Igor Omeltchenko
William Sherritt
Alasdair Hatfield

ATHLETICS

Women Marathon
Irvette Van Zyl
Christine Kalmer
Lebo Phalula

Men Marathon
Lusapho April
Sibusiso Mzima
Lungile Gongqa

Women
Carina Horn
Alyssa Conley
Tsholofelo Thipe
Justine Palframan
Caster Semenya
Wenda Nel
Dominique Scott
Lynique Prinsloo
Sunette Viljoen
Anel Oosthuizen

Men
Akani Simbine
Henricho Bruintjies
Tlotliso Leotlela
Clarence Munyai
Anaso Jobodwana
Wayde Van Niekerk
Jacob Rozani
Rynhardt Van Rensburg
Elroy Gelant
Stephen Mokoka
Antonio Alkana
Lindsay Hanekom
Louis Van Zyl
LeRoux Hamman
Ruswahl Samaai
Luvo Manyonga
Stefan Brits
Khotso Mokoena
Rocco Van Rooyen
Willem Coertzen
Lebogang Shange
Wayne Snyman
Marc Mundell

Managers/Coaches
Irma Reyneke,
Paul Gorries,
Terseus Liebenberg,
Maryna van Niekerk,
Pieter Lourens and
James Moloi

BADMINTON

Men
Jacob Maliekal

Manager/Coach:
Chris Dedman

CANOEING

Women
Bridgitte Hartley



Manager/Coach
Craig Mustard

CYCLING

Women
An-­-Li Kachelhoffer
Ashleigh Moolman-­-Pasio

Men
Daryl Impey
Louis Meintjes
Kyle Dodd
Alan Hatherly
James Reid

Manager/Coach/Mechanics
Brett Coates
Jonnathan Chislett
Carl Pasio
Douglas Ryder
JP Jacobs
Gary Blem

EQUESTRIAN

Women
Tanya Seymour

Manager/Coach
Ingeborg Sanne
Groom
Kirsty Taylor

GOLF

Women
Paula Reto
Ashleigh Simon

Men
Brandon Stone
Jaco van Zyl

Golf Caddy
Chris Simmons
Jason Reynolds
Deon Flowers
David Buhai

Manager/Coach
Gary Player

GYMNASTICS

Men’s Artistic Gymnastics

Manager/Coach
Ryan Patterson
Jonathan Okada

JUDO

Men

Zack Piontek

Manager/Coach
Zack Piontek
Nikola Filipov

ROWING

Women
Kirsten McCann
Kate Christowitz
Ursula Grobler
Lee-­-Ann Persse

Men
James Thompson
John Smith
Shaun Keeling
Lawrence Brittain
Jake Green
David Hunt
Vincent Breet
Jonathan Smith

Manager/Coach
Roger Barrow
Andrew Grant
Paul Jackson

RUGBY SEVENS

Men
Dylan Sage
Philippus Snyman
Timothy Agaba
Albertus Smith
Werner Kok
Kyle Brown
Cheslin Kolbe
Rosko Specman
Justin Geduld
Cecil Afrika
Seabelo Senatla
Juan De Jongh

Manager/Coach
Ashley Evert
Neil Powell
Renfred Dazel
Alan Temple-­-Jones

SAILING

Men
Stefano Marcia
Asenathi Jim
Roger Hudson

Manager/Coach
Brevan Thompson

TRIATHLON

Women
Gillian Sanders
Mari Rabie

Men
Richard Murray
Henri Schoeman

Manager/Coach
Kate Roberts
Lindsey Parry

MEDICAL TEAM

Chief Medical Officer:
Dr Kevin Subban

Doctors:
Danielle Lincoln;
Paul Maphoto,
Karen Schwabe

Chief Physiotherapist:
Grace Hughes

Physiotherapists:
Hugh Everson,
Ashleigh Hansen,
Collin Hill,
Avilarsh Lukhan,
Given Motha,
Hendrik Maree,
Rannoa Ntseke,
Eva Ramashala
and Sandhya Silal

Topics: